Sort by

Ruth has logged 96 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
28
SubUrbia

SubUrbia

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Igby Goes Down

Igby Goes Down

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Runaways

The Runaways

2010
×
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
Read the review Edit this entry  
16
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★★
Edit this entry  
02
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
Read the review Edit this entry  
28
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★
Edit this entry  
19
Magnolia

Magnolia

1999
×
Read the review Edit this entry  
15
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
15
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Frankie and Johnny

Frankie and Johnny

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
Read the review Edit this entry  
07
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
Read the review Edit this entry  
04
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Edit this entry  
04
Senseless

Senseless

1998
×
Read the review Edit this entry  
03
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Edit this entry  
01
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Psycho Beach Party

Psycho Beach Party

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
We Were There to be There

We Were There to be There

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Forsaken

The Forsaken

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
Edit this entry  
01
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
Read the review Edit this entry  
29
L7: Pretend We're Dead

L7: Pretend We're Dead

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Performance

Performance

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Salad Days: A Decade of Punk in Washington, DC (1980-90)

Salad Days: A Decade of Punk in Washington, DC (1980-90)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Edit this entry  
20
Earth Girls Are Easy

Earth Girls Are Easy

1988
×
Read the review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
Edit this entry  
12
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Maurice

Maurice

1987
×
Read the review Edit this entry  
25
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Another Day in Paradise

Another Day in Paradise

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Go

Go

1999
×
★★★½
Edit this entry  
07
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry