Sort by

Ron has logged 537 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Days

Days

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Azor

Azor

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Novice

The Novice

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Free Guy

Free Guy

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Junun

Junun

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Real Charlie Chaplin

The Real Charlie Chaplin

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Dirk Diggler Story

The Dirk Diggler Story

1988
×
Edit this entry  
12
Cigarettes & Coffee

Cigarettes & Coffee

1993
×
Edit this entry  
12
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Attica

Attica

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Jockey

Jockey

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Grinch

The Grinch

2018
×
Read prior review Edit this entry  
07
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Flee

Flee

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love Hard

Love Hard

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
Edit this entry  
05
Taris

Taris

1931
×
Edit this entry  
05
À propos de Nice

À propos de Nice

1930
×
Edit this entry  
05
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
South Park: Post COVID

South Park: Post COVID

2021
×
Edit this entry