Sort by

Ron has logged 53 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Quartet for the End of Time

Quartet for the End of Time

1983
×
Edit this entry  
30
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Underground Railroad

The Underground Railroad

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tabu

Tabu

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Watchmaker of St. Paul

The Watchmaker of St. Paul

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
California Split

California Split

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Monster

Monster

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Voyagers

Voyagers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
22 vs. Earth

22 vs. Earth

2021
×
Edit this entry  
22
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
22
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sleuth

Sleuth

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Countdown

Countdown

1967
×
Read the review Edit this entry  
20
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Carnal Knowledge

Carnal Knowledge

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stowaway

Stowaway

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I Knew Her Well

I Knew Her Well

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
No

No

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Grand Prix

Grand Prix

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ready or Not: The 96 NBA Draft

Ready or Not: The 96 NBA Draft

2021
×
Edit this entry  
09
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry