Sort by

Ron has logged 100 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Want You Back

I Want You Back

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
No Exit

No Exit

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Dog

Dog

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Windfall

Windfall

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Master

Master

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Deep Water

Deep Water

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Take and Run

Take and Run

2020
×
Edit this entry  
17
The Long Goodbye

The Long Goodbye

2020
×
Edit this entry  
17
The Dress

The Dress

2020
×
Edit this entry  
17
Please Hold

Please Hold

2020
×
Edit this entry  
17
On My Mind

On My Mind

2021
×
Edit this entry  
17
jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

2022
×
Read the review Edit this entry  
16
The Adam Project

The Adam Project

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Free Guy

Free Guy

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Batman

The Batman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Writing with Fire

Writing with Fire

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pam & Tommy

Pam & Tommy

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
After Yang

After Yang

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shame

Shame

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Garden of the Finzi-Continis

The Garden of the Finzi-Continis

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Downhill Racer

Downhill Racer

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Edit this entry  
21
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
Sundown

Sundown

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
When We Were Bullies

When We Were Bullies

2021
×
Edit this entry  
20
Three Songs for Benazir

Three Songs for Benazir

2021
×
Edit this entry  
18
Antlers

Antlers

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Four Good Days

Four Good Days

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Lunana: A Yak in the Classroom

Lunana: A Yak in the Classroom

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ascension

Ascension

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Marry Me

Marry Me

2022
×
Read the review Edit this entry  
13
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Queen of Basketball

The Queen of Basketball

2021
×
Edit this entry  
12
Lead Me Home

Lead Me Home

2021
×
Edit this entry  
12
Audible

Audible

2021
×
Edit this entry