• Moxie

    ★★★★½

  • The Dig

    ★★★

  • The Last Blockbuster

    ★★★★

  • Dance Dreams: Hot Chocolate Nutcracker

    ★★★½

  • Jingle Jangle: A Christmas Journey

    ★★★½

  • Soul

    ★★★½

  • Enola Holmes

    ★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★★

  • The Old Guard

    ★★★½

  • Irresistible

    ★★★★

  • The Half of It

    ★★★

  • The Secret: Dare to Dream

    ★★★

  • John Lewis: Good Trouble

    ★★★★

  • Repeat Attenders

    ★★★★

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Frozen II

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★½

  • Judy

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Circus of Books

    ★★★★

  • Long Shot

    ★★½

  • Juanita

    ★★★½

  • Apollo 11

    ★★★½

  • Amazing Grace

    ★★★★

  • On the Basis of Sex

    ★★★½

  • My Dinner with Hervé

    ★★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★

  • Widows

    ★★★★

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★½

  • Ocean's Eight

    ★★★½

  • Game Night

    ★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★

  • The Post

    ★★★½

  • The Greatest Showman

    ★★★½

  • Wonder

    ★★★

  • Coco

    ★★★★

  • The Man Who Invented Christmas

    ★★★½

  • Wait for Your Laugh

    ★★★★★

  • Goodbye Christopher Robin

    ★★★½

  • Kingsman: The Golden Circle

    ★★½

  • Molly's Game

    ★★★½

  • It

    ★★★½

  • Lady Bird

    ★★★½

  • The Beguiled

    ★★★

  • Hasan Minhaj: Homecoming King

    ★★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★★

  • Bombshell: The Hedy Lamarr Story

    ★★★½

  • The Immortal Life of Henrietta Lacks

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★

  • Rumble: The Indians Who Rocked the World

    ★★★★

  • The Big Sick

    ★★★½

  • The Little Hours

    ★★½

  • Fences

    ★★★★½

  • Hidden Figures

    ★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★

  • Moana

    ★★★★

  • The Accountant

    ★★★½

  • Split

    ★★

  • The Girl on the Train

    ★★★

  • Arrival

    ★★½

  • Ghostbusters

    ★★★½

  • Free State of Jones

    ★★★

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

    ★★★

  • Loving

    ★★★½