Sort by

RJ has logged 368 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
25
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Edit this entry  
24
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Edit this entry  
23
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★
Edit this entry  
19
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★★
Edit this entry  
18
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★½
Edit this entry  
18
Farewell, My Queen

Farewell, My Queen

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Batman: Year One

Batman: Year One

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Golden Child

The Golden Child

1986
×
★★
Edit this entry  
11
Willow

Willow

1988
×
★★★½
Edit this entry  
11
Conan the Destroyer

Conan the Destroyer

1984
×
★★½
Edit this entry  
11
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★
Edit this entry  
11
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★★
Edit this entry  
08
Rambo

Rambo

2008
×
★★★½
Edit this entry  
07
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
Game of Death II

Game of Death II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Game of Death

Game of Death

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Edit this entry