• RoboCop

    ★★★

  • Spaceballs

  • Predator

    ★★★★

  • Platoon

    ★★½

  • Stand by Me

    ★★★★★

  • Labyrinth

    ★★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★½

  • Casebusters

    ★★½

  • Fuzzbucket

  • Mr. Boogedy

    ★★

  • Clue

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Return to Oz

  • The Goonies

    ★★★★

  • The Return of the Living Dead

    ★★★½

  • The Breakfast Club

    ★★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★

  • The Terminator

  • Ghostbusters

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★

  • The NeverEnding Story

    ★★½

  • Psycho II

    ★★★

  • Return of the Jedi

    ★★

  • Blade Runner

  • The Thing

    ★★★★

  • Poltergeist

    ★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★½

  • Mad Max 2

    ★★

  • Halloween II

    ★★★½

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★½

  • Friday the 13th Part 2

    ★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Friday the 13th

    ★★

  • Sultan And The Rock Star

    ★½

  • Porridge

    ★★★

  • The Muppet Movie

    ★★★½

  • Mad Max

    ★★½

  • Halloween

    ★★★★½

  • A Tale of Two Critters

    ★★★

  • Star Wars

    ★★★★

  • Rocky

    ★½

  • Black Christmas

    ★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★½

  • The Exorcist

    ★★★★

  • Robin Hood

  • Sleuth

    ★★★½

  • The Godfather

    ★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★½

  • Chitty Chitty Bang Bang

    ½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★

  • Planet of the Apes

  • The Jungle Book

  • Carry On Screaming

    ★★★

  • Help!

    ★½

  • Goldfinger

    ★½

  • A Fistful of Dollars

    ★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

  • The Sword in the Stone

    ★★★

  • From Russia with Love

    ★½

  • Sammy, the Way-Out Seal

    ★★

  • Dr. No

    ★★

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★

  • Psycho

    ★★★★½

  • Sleeping Beauty

    ★★½

  • Invasion of the Body Snatchers

  • The Pre-Opening Report from Disneyland

    ★½

  • Lady and the Tramp

    ★★★★

  • Animal Farm

    ★★½

  • The Titfield Thunderbolt

  • Peter Pan

    ★★★★½