• Bah, Humduck!: A Looney Tunes Christmas

    Bah, Humduck!: A Looney Tunes Christmas

    ★★

    I'll always appreciate any Looney Tunes content but this was kinda dry. It was quite boring and besides the odd moment, quite dull.

  • Deck the Halls

    Deck the Halls

    ★★★

    Entertaining Christmas movie. Danny DeVito is so charismatic that even when you don't like him you still love seeing him on screen. His and Broderick's feud made for some great scenes that really get you invested. It's not the funniest and it can be a bit one-note at times but I can't deny that this is really fun.

    It's also hard to rate Christmas films seeing as sometimes I think I like them more just because of the festivities but hey, it earns its rating.

  • Sonic the Hedgehog

    Sonic the Hedgehog

    ★★★★

    I'm shocked at how well this held up on a second viewing. I thought that I only thought it was so good before as I saw it in the cinema with my friend but I was so surprised at how much I was laughing and smiling now. Just as hilarious whether that be intentional or not, I latched onto the characters and Jim Carrey was clearly loving the role of Dr. Robotnik. I'm very excited for the sequel because those post-credit scenes were perfect!

  • A Very Murray Christmas

    A Very Murray Christmas

    ★★★½

    I weirdly really liked this. It definitely picks up after the first part about 'the show' but after that it was just so warm and comforting really getting me into the Christmas spirit. It was all so chilled and that's all it tried to be. It only comes in at less than an hour too so it's easy just to stick on and have a good time in a short and sweet nature.

  • One Summer Night

    One Summer Night

    ★★½

    It feels wrong grading this so low but unfortunately it fizzled out for me. Let me get this straight, I love the idea of it! I really do, I like how it is a quiet piece with two actors and only a few other people here and there and the fact that it is a focus on these characters who they really dive deep into.

    I was a little taken aback by this at first because I wasn't expecting it…

  • Last Christmas

    Last Christmas

    ★½

    Super bland and uninspired which just made me very pessimistic (as if I'm not already pessimistic enough). I didn't like very many of the characters, especially the lead two. To be fair, you aren't supposed to like Kate for some of it but even when you were supposed to like her I still didn't. Maybe because she was posh or pretty one-dimensional but they're two good points. The plot was very basic and for a romcom it didn't work for…

  • Run

    Run

    ★★★★½

    Aneesh Chaganty's follow-up to 2018's Searching wows just as much as it's predecessor and proves that he is a seriously good director. His second outing was amazing, managing to keep up the quality he layed down with his debut but conventionally very different but just as gripping.

    You know when you're so into a film that time changes so it feels expansive? because this film flew by, one minute I was half-way through and the next I'm at the end…

  • Holidate

    Holidate

    ★★★

    Watching a Christmassy (ish) romcom by myself was not how people would ideally watch a film like this but that's how I am so wahay for the single life. I'll raise my hand and admit though that this was a thirst watch for Emma Roberts and it certainly delivered in that respect.

    Weirdly, I seem to be a sucker for a cheesy love story because there's something about seeing it play out in front of you in a film's length…

  • Wonder

    Wonder

    ★★★½

    An emotional roller coaster for sure, really wholesome enjoyable film. Jacob Tremblay is always fantastic and he is joined with Roberts, Wilson, Diggs and some others who were all good in their parts. I must say that it was inconsistent because it jumped from character to character and didn't fully flesh them out enough. I didn't cry either but I'm sure it's a tearjerker for many people. Definitely worth a watch though so check it out.

  • The Founder

    The Founder

    ★★★★½

    And the award for the most hated person in the world from Richard Ord is... Ray Kroc! Overtaking Mark Zuckerberg - both of which I began hating after the respective films were released.

    This was an amazing film in terms of story, emotional beats and the Oscar-worthy performance from Michael Keaton. I couldn't take my eyes off the screen, I was mesmerised by the energy the film had that had me hooked on a personal level, I had really strong…

  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

    Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

    ★★★★

    Tim Burton being Tim Burton really is fantastic. I thought it was great in terms of being a musical with some really good songs that felt like they were straight out of a Broadway musical (which funnily enough... they were) and it fit with the excellent gothic atmosphere. That was something I loved about it, the darkness and how it really captured the scummy feeling of Victorian London. Johnny Depp and Helena Bonham-Carter were excellent and the chemistry between them was clear. I was invested the whole way through and the film breezed by which is how I like films to go.

  • Snatch

    Snatch

    ★★★

    It was enjoyable in many ways but I also found myself to be bored quite often which nerfed my rating. I liked the idea of the plot and after seeing a couple of his other films, Ritchie certainly has a style but there were too many characters, some of which weren't interesting at all so with all the different subplots I got bored. The good parts really were great though, Jason Statham was fantastic and Brad Pitt puts on a…