RSS feed for Ron
  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★½

  • Frozen II

    ★★★½

  • The Booksellers

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Color Out of Space

    ★★★

  • The Twentieth Century

    ★★★½

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★½

  • Blood Quantum

    ★★★½

  • Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band

    ★★★

  • Corpus Christi

    ★★★★

  • Joker

    ★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Straight Up

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • The Wild Goose Lake

    ★★★

  • First Love

    ★★★

  • Atlantics

    ★★★★

  • Bacurau

    ★★★½

  • The Dead Don't Die

    ★★★½

  • Making Waves: The Art of Cinematic Sound

    ★★★½

  • Nomad: In the Footsteps of Bruce Chatwin

    ★★★★

  • Mystify: Michael Hutchence

    ★★★★★

  • Come to Daddy

    ★★★

  • Breaking Habits

    ★★★

  • Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

    ★★★★

  • Assholes: A Theory

    ★★★

  • Us

    ★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★★

  • For Sama

    ★★★★★

  • Extra Ordinary

    ★★★

  • The Art of Self-Defense

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • The Beach Bum

    ★★★

  • ReMastered: The Two Killings of Sam Cooke

    ★★★

  • Greener Grass

    ★★★★

  • Miles Davis: Birth of the Cool

    ★★★★

  • Mike Wallace Is Here

    ★★★★

  • Marianne & Leonard: Words of Love

    ★★★½

  • The Souvenir

    ★★★★★

  • Midnight Family

    ★★★½

  • Monos

    ★★★

  • David Crosby: Remember My Name

    ★★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★★

  • The Lego Movie 2: The Second Part

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★★½

  • Hail Satan?

    ★★★½

  • Apollo 11

    ★★★★½

  • White Snake

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Mary Poppins Returns

    ★★★½

  • The Corporate Coup D'État

    ★★★½

  • Amazing Grace

    ★★★★★

  • That Never Happened: Canada's First National Internment Operations

  • Buñuel in the Labyrinth of the Turtles

    ★★★

  • Echo in the Canyon

    ★★★

  • In Fabric

    ★★★

  • Bel Canto

    ★★

  • Making Coco: The Grant Fuhr Story

    ★★★

  • High Life

    ★★★★★

  • Her Smell

    ★★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★

  • Freaks

    ★★★

  • Screwball

    ★★★½

  • Shadow

    ★★★★★

  • Fahrenheit 11/9

    ★★★

  • At Eternity's Gate

    ★★★★½

  • The Sisters Brothers

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★★½