RSS feed for Ron

Ron has logged 264 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Barbarian Queen

Barbarian Queen

1985
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Gunfighter

The Gunfighter

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Delhi Belly

Delhi Belly

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kung-Fu Master!

Kung-Fu Master!

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
White Snake

White Snake

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
24 City

24 City

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mask of Dimitrios

The Mask of Dimitrios

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Pyramid

The Pyramid

1976
×
Read the review Edit this entry  
29
Marty

Marty

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Felix and Meira

Felix and Meira

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Coupe de Ville

Coupe de Ville

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Festival Express

Festival Express

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Assholes: A Theory

Assholes: A Theory

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Monos

Monos

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band

Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
04
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry