RSS feed for Ryan
  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

    77/100


    Like it’s been mentioned before nothing groundbreaking or really out there here. However it was a very nostalgic and enjoyable 2 hours. I appreciated that for the majority of it they went with a lighter tone more akin to Better Call Saul than Breaking Bad, which as someone who felt like Breaking Bad could become overly bleak at sometimes was a relieve. All in all Vince did a great job to make a satisfying end to Jesse’s arc.

  • Magnolia

    Magnolia

    ★★★★★

    99/100


    Oh man this thing is just brimming with so much emotion the entire way through. Definitely my favorite PTA of what I’ve seen so far, he directs this so perfectly. He has such a knack for making every shot and frame and enthralling even in a runtime this lengthy. The acting in this is just absolutely superb in every different storyline. There was some storylines that I liked more than others but none of them were weak or weighed…

  • The King of Comedy

    The King of Comedy

    ★★★★

    82/100


    Rupert Pumpkin.




  • Joker

    Joker

    ★★

    44/100


    Can’t believe they made a (much less nuanced, soulful, or subtle) version of Taxi Driver for Zoomers 

  • Taxi Driver

    Taxi Driver

    ★★★★★

    100/100


    Can’t believe they made Joker for boomers.

  • Punch-Drunk Love

    Punch-Drunk Love

    ★★★★★

    95/100


    There was punching and loving, but where was all the drinking?

  • Boogie Nights

    Boogie Nights

    ★★★★½

    94/100

    How did Markie Markie keep getting in better and better shape the more addicted he became to hard drugs?

  • Hard Eight

    Hard Eight

    ★★★

    PTA’s direction shines through but it suffers from a messy story and uneven pacing.

  • The Grand Budapest Hotel

    The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

    100/100
    I know it isn’t an unpopular opinion but this is Wes’ masterpiece and my favorite movie of all time. I’ve always appreciated to a a massive extent the way Wes has been able to craft a coherent story with realistic themes and messages in a completely absurd and unrealistic way. However this screenplay and story is unmatched by his previous works. A major criticism against Wes’ films is how he doesn’t flesh out his main characters enough which I…

  • The Room

    The Room

    On any technical or writing level this movie fails disastrously, but boy is it an entertaining watch.

  • Get Out

    Get Out

    ★★★★½

    Suberb pacing, script, and storytelling a tinge overrated but still one of the better movies in the past few years Jordan Peele comes up with a story that isn’t just new and creative but an incredible entry into the horror/thriller genre with also incorporating humor in a way that doesn’t seem corny or campy. 
    94/100    1/1/19

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

    94/100