RSS feed for Rosie

Rosie has logged 37 entries for mystery films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★
Edit this entry  
28
Animal World

Animal World

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
High Life

High Life

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Double Xposure

Double Xposure

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★
Edit this entry  
20
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★
Edit this entry  
20
Scream

Scream

1996
×
★★★
Edit this entry  
24
Mother

Mother

2009
×
★★★½
Edit this entry  
05
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mandy

Mandy

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Beast

Beast

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★
Edit this entry  
30
Wind River

Wind River

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★
Edit this entry  
02
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Edit this entry  
16
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Edit this entry  
08
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Edit this entry  
10
Sinister

Sinister

2012
×
★★
Edit this entry  
14
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★
Edit this entry  
02
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Girl Who Played with Fire

The Girl Who Played with Fire

2009
×
★★½
Edit this entry  
24
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
Memento

Memento

2000
×
★★★½
Edit this entry  
11
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry