Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
X-Men

X-Men

2000
×
★★½
Edit this entry  
13
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Edit this entry  
03
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★½
Edit this entry  
27
Spartan

Spartan

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1999
×
★★★★
Edit this entry  
04
Lucky Number Slevin

Lucky Number Slevin

2006
×
★★★
Edit this entry  
03
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Edit this entry  
31
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★
Edit this entry  
17
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Edit this entry  
24
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★½
Edit this entry  
03
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Get Shorty

Get Shorty

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Edit this entry  
03
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Edit this entry  
03
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Edit this entry  
19
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
19
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Focus

Focus

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★
Edit this entry  
10
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Edit this entry  
20
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Town

The Town

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★
Edit this entry  
12
Ali

Ali

2001
×
★★★
Edit this entry  
07
Flight

Flight

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry