Sort by

rebecca has logged 239 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bombshell

Bombshell

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Marlene

Marlene

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Foyer

Foyer

2016
×
Edit this entry  
09
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rouge

Rouge

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Awake, a Dream from Standing Rock

Awake, a Dream from Standing Rock

2017
×
Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Made in Hong Kong

Made in Hong Kong

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
Edit this entry  
22
Tully

Tully

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
M

M

1931
×
Edit this entry  
20
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Illusions

Illusions

1982
×
Edit this entry  
17
Encounters at the End of the World

Encounters at the End of the World

2007
×
Edit this entry  
16
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Silverlake Life: The View from Here

Silverlake Life: The View from Here

1993
×
Read the review Edit this entry  
11
Comrades, Almost a Love Story

Comrades, Almost a Love Story

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
Edit this entry  
04
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
Edit this entry  
03
Roger & Me

Roger & Me

1989
×
Edit this entry  
31
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nomad

Nomad

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
Edit this entry  
24
Standard Gauge

Standard Gauge

1984
×
Edit this entry  
22
Dreadnaught

Dreadnaught

1981
×
Edit this entry  
22
The Room

The Room

1972
×
Edit this entry  
21
The 8 Diagram Pole Fighter

The 8 Diagram Pole Fighter

1984
×
Edit this entry  
19
Chronicle of a Summer

Chronicle of a Summer

1961
×
Edit this entry  
19
Salesman

Salesman

1969
×
Edit this entry