Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Buddies

Buddies

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Leaving Me, Loving You

Leaving Me, Loving You

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
By Chance

By Chance

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Actresses

Actresses

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Breaking the Silence

Breaking the Silence

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Little Girl of Hanoi

The Little Girl of Hanoi

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Home and the World

The Home and the World

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Four Sisters

Four Sisters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kharij

Kharij

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
09
She, a Chinese

She, a Chinese

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Waikiki Brothers

Waikiki Brothers

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Elephant Song

Elephant Song

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Wife of a Spy

Wife of a Spy

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Deaths in Tokimeki

Deaths in Tokimeki

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shozo, a Cat and Two Women

Shozo, a Cat and Two Women

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Before, Now & Then

Before, Now & Then

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Moral

Moral

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Vertical Ray of the Sun

The Vertical Ray of the Sun

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Duckweed

Duckweed

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Finding Fukue

Finding Fukue

2018
×
Edit this entry  
28
The Brick and the Mirror

The Brick and the Mirror

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Approach of Autumn

The Approach of Autumn

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Vengeance Is Mine, All Others Pay Cash

Vengeance Is Mine, All Others Pay Cash

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Going My Home

Going My Home

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Radius

Radius

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jadu Ka Shankh

Jadu Ka Shankh

1974
×
Edit this entry  
22
Honokaa Boy

Honokaa Boy

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last 10 Years

The Last 10 Years

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
On Happiness Road

On Happiness Road

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Makioka Sisters

The Makioka Sisters

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Heaven's Story

Heaven's Story

2010
×
★★★★
Edit this entry  
14
Always in My Heart Part 2

Always in My Heart Part 2

1953
×
★★★★
Edit this entry  
13
The First Lap

The First Lap

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Lost in Beijing

Lost in Beijing

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
Splendid Outing

Splendid Outing

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Metade Fumaca

Metade Fumaca

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Love At Least

Love At Least

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Jealousy Is My Middle Name

Jealousy Is My Middle Name

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Wanderer's Notebook

A Wanderer's Notebook

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Doomsday Book

Doomsday Book

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
Lost Romance

Lost Romance

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Yanagawa

Yanagawa

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Behind the Yellow Line

Behind the Yellow Line

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Missing Johnny

Missing Johnny

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Tender Place

A Tender Place

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The End of Summer

The End of Summer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Soundtrack #1

Soundtrack #1

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hotaru

Hotaru

2016
×
Edit this entry