• The Northman

  • The Batman

    ★★★★

  • jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

    ★★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★½

  • Pretend It's a City

    ★★★★

  • Mank

    ★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • The East

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • Goldman v Silverman

    ★★★½

  • The Irishman: In Conversation

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • mid90s

    ★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★★

  • Burning

    ★★★½

  • Cold War

    ★★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★½

  • Searching

    ★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Good Time

    ★★★★½

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★½

  • Heaven Knows What

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • Castello Cavalcanti

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★

  • Prisoners

    ★★★★★

  • The Great Gatsby

    ★★★

  • Django Unchained

    ★★★★

  • The Master

    ★★★★½

  • The Dark Knight Rises

    ★★★½

  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows

    ★★★½

  • The Adventures of Tintin

    ★★★½

  • Hugo

    ★★★★

  • Shutter Island

    ★★★★

  • Sherlock Holmes

    ★★★½

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★½

  • (500) Days of Summer

    ★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Daddy Longlegs

    ★★★★

  • Synecdoche, New York

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Ratatouille

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★½

  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

    ★★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★