Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Vengeance

Vengeance

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Doc Hollywood

Doc Hollywood

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Apollo 18

Apollo 18

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Crime Zone

Crime Zone

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Persuasion

Persuasion

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tron

Tron

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Klute

Klute

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Me and Orson Welles

Me and Orson Welles

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Teen Wolf

Teen Wolf

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Starman

Starman

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Morbius

Morbius

2022
×
Read the review Edit this entry  
05
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Nickelodeon

Nickelodeon

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Emergency

Emergency

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry