RSS feed for Robbie Racine
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
Edit this entry  
06
Crawl

Crawl

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
One Piece: Stampede

One Piece: Stampede

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eli

Eli

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Something

Black Something

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
2010

2010

1984
×
Read the review Edit this entry  
29
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
27
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Waiting...

Waiting...

2005
×
★★
Edit this entry  
14
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The World's End

The World's End

2013
×
★★★
Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Anima

Anima

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry