robblackwood has logged 88 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Angels' Share

The Angels' Share

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Son of Rambow

Son of Rambow

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
03
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Hush

Hush

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Krampus

Krampus

2015
×
★★
Edit this entry  
13
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Life as a House

Life as a House

2001
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Big

Big

1988
×
★★★
Edit this entry  
19
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
McFarland, USA

McFarland, USA

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Inbetweeners 2

The Inbetweeners 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
Everest

Everest

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
The Visit

The Visit

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★½
Edit this entry  
01
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★★
Edit this entry  
31
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★
Edit this entry  
29
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Edit this entry