• No Time to Die

    ★★★★

  • Titane

    ★★★★½

  • Mank

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★

  • The Father

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ½

  • Knives Out

    ★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Joker

    ★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Us

    ★★

  • Room for Rent

  • Vice

    ★★

  • The Mule

    ★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Aquaman

    ½

  • Bohemian Rhapsody

  • Free Solo

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★

  • 3100: Run and Become

  • Burning

    ★★½

  • Under the Silver Lake

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★

  • A Quiet Place

    ★★

  • Unsane

    ★★½

  • Annihilation

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★★★

  • Hereditary

    ★★½

  • Leave No Trace

    ★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • Blindspotting

    ★★★

  • Insidious: The Last Key

  • The Post

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ½

  • Jigsaw

    ½

  • Thor: Ragnarok

    ★★

  • Blood Country

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Disobedience

    ★★★

  • Revenge

    ★★★½

  • The Death of Stalin

    ★★½

  • I, Tonya

    ★★★★½

  • mother!

    ★★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★½

  • Battle of the Sexes

    ★★½

  • Hostiles

    ★★★½

  • Lean on Pete

    ★★★½

  • Darkest Hour

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Zama

    ★★★½

  • First Reformed

    ★★★

  • The Shape of Water

    ★★

  • Logan Lucky

    ★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★½

  • You Were Never Really Here

    ★★★★

  • Good Time

  • The Beguiled

    ★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★

  • The Rider

    ★★★★½

  • BPM (Beats per Minute)

  • The Square

    ★★★★½

  • A Prayer Before Dawn

    ★★★★