robert has logged 127 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Edit this entry  
25
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
21
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Miracle in Milan

Miracle in Milan

1951
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Pottersville

Pottersville

2017
×
Edit this entry  
13
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
★★★
Edit this entry  
05
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
02
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Room

The Room

2003
×
½
Edit this entry  
09
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★
Edit this entry  
07
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Edit this entry  
07
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Decameron

The Decameron

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
The Flowers of St. Francis

The Flowers of St. Francis

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Fabiola

Fabiola

1949
×
★★★
Edit this entry  
23
The Making of Monsters

The Making of Monsters

1991
×
Edit this entry  
12
The First King

The First King

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
03
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★½
Edit this entry  
30
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry