Sort by

RobertJ3rd has logged 58 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Solitary Man

Solitary Man

2009
×
★★½
Edit this entry  
07
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★
Edit this entry  
26
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Imperium

Imperium

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Wild

Wild

2014
×
★★½
Edit this entry  
12
Cartel Land

Cartel Land

2015
×
★½
Edit this entry  
10
Demolition

Demolition

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Unknown

Unknown

2011
×
★★
Edit this entry  
05
Hachi: A Dog's Tale

Hachi: A Dog's Tale

2009
×
Edit this entry  
04
Coherence

Coherence

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★½
Edit this entry  
31
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Perfect Sense

Perfect Sense

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Warcraft

Warcraft

2016
×
★★
Edit this entry  
26
Room

Room

2015
×
★½
Edit this entry  
20
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Green Room

Green Room

2015
×
★★½
Edit this entry  
11
Legend

Legend

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Up

Up

2009
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Road

The Road

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Lucy

Lucy

2014
×
½
Edit this entry  
17
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
The Wild One

The Wild One

1953
×
★★
Edit this entry  
23
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★
Edit this entry  
25
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★
Edit this entry  
24
Her

Her

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Iceman

The Iceman

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★
Edit this entry  
19
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Real Steel

Real Steel

2011
×
Edit this entry  
10
Everest

Everest

2015
×
★★½
Edit this entry  
03
A Coffee in Berlin

A Coffee in Berlin

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
Edit this entry  
03
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
02
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
22
United 93

United 93

2006
×
★★½
Edit this entry  
21
American History X

American History X

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
21
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★
Edit this entry  
20
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★½
Edit this entry