Sort by

luana has logged 183 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
Edit this entry  
27
Vertigo

Vertigo

1958
×
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
Edit this entry  
26
Rear Window

Rear Window

1954
×
Edit this entry  
24
Rebecca

Rebecca

1940
×
Edit this entry  
22
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Edit this entry  
22
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
Edit this entry  
22
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Edit this entry  
18
Bacurau

Bacurau

2019
×
Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Match Point

Match Point

2005
×
Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
Edit this entry  
08
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Jackie

Jackie

2016
×
Edit this entry  
07
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
Edit this entry  
07
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Passengers

Passengers

2016
×
Read the review Edit this entry  
06
American Psycho

American Psycho

2000
×
Edit this entry  
05
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
Read the review Edit this entry  
03
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
Edit this entry  
03
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
Read the review Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
Edit this entry  
24
The Art of Racing in the Rain

The Art of Racing in the Rain

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
The Nightshifter

The Nightshifter

2018
×
Edit this entry  
23
Crawl

Crawl

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Joker

Joker

2019
×
Read prior review Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
Read prior review Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Edit this entry  
22
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
½
Edit this entry  
06
The Descent

The Descent

2005
×
★½
Edit this entry  
06
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★½
Edit this entry  
05
Anima

Anima

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Edit this entry  
02
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Edit this entry