Roberto_ has logged 276 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★
Edit this entry  
28
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★
Edit this entry  
27
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Edit this entry  
25
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
23
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
17
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★
Edit this entry  
17
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Edit this entry  
04
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★
Edit this entry  
02
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
27
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
02
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★
Edit this entry  
12
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
09
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★
Edit this entry  
08
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★
Edit this entry  
03
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★
Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★
Edit this entry  
24
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Edit this entry  
23
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry