Sort by

Roberto_ has logged 19 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Edit this entry  
30
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★
Edit this entry  
29
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★
Edit this entry  
26
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
Laura

Laura

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★
Edit this entry  
18
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★
Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Edit this entry  
07
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Akira

Akira

1988
×
★★★
Edit this entry  
03
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
02
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Edit this entry