Sort by

Roberto_ has logged 380 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Contagion

Contagion

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★
Edit this entry  
28
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Ménilmontant

Ménilmontant

1926
×
★★★
Edit this entry  
26
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Gospel According to St. Matthew

The Gospel According to St. Matthew

1964
×
★★★
Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★
Edit this entry  
19
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★
Edit this entry  
18
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★
Edit this entry  
15
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★
Edit this entry  
13
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
11
He Who Gets Slapped

He Who Gets Slapped

1924
×
★★★
Edit this entry  
10
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★
Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Nimic

Nimic

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★
Edit this entry  
03
Transit

Transit

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

1966
×
★★★
Edit this entry  
01
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★
Edit this entry  
30
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★
Edit this entry  
29
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★
Edit this entry  
27
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Edit this entry  
24
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Edit this entry  
23
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★★
Edit this entry  
20
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★
Edit this entry  
15
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★★
Edit this entry  
14
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★
Edit this entry  
13
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★
Edit this entry  
12
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★★
Edit this entry