Robert Saucedo has logged 310 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Breathing Fire

Breathing Fire

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Suburban Gothic

Suburban Gothic

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Newsies

Newsies

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Da Sweet Blood of Jesus

Da Sweet Blood of Jesus

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dead Snow 2: Red vs. Dead

Dead Snow 2: Red vs. Dead

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cantinflas

Cantinflas

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Night of Vampyrmania

Night of Vampyrmania

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Top Five

Top Five

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Homesman

The Homesman

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shock 'Em Dead

Shock 'Em Dead

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Before I Disappear

Before I Disappear

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Wraith

The Wraith

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Into the Storm

Into the Storm

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Honeymoon

Honeymoon

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Housebound

Housebound

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dark Power

The Dark Power

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shock Waves

Shock Waves

1977
×
★★½
Edit this entry  
23
Shock Value: The Movie — How Dan O’Bannon and Some USC Outsiders Helped Invent Modern Horror

Shock Value: The Movie — How Dan O’Bannon and Some USC Outsiders Helped Invent Modern Horror

2014
×
★★½
Edit this entry  
22
Young Ones

Young Ones

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Extraterrestrial

Extraterrestrial

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Battle Over Citizen Kane

The Battle Over Citizen Kane

1995
×
★★★
Edit this entry  
16
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
14
Stretch

Stretch

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Doberman Gang

The Doberman Gang

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Droid

Droid

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Logan's Run

Logan's Run

1976
×
★★½
Edit this entry  
09
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★★
Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry