Robert has logged 47 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
To Hell and Back

To Hell and Back

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Irma la Douce

Irma la Douce

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Strategic Air Command

Strategic Air Command

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
All My Sons

All My Sons

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Dead Pool

The Dead Pool

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Heroes of Telemark

The Heroes of Telemark

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Honor and Glory

Honor and Glory

1993
×
Read the review Edit this entry  
24
Dead Reckoning

Dead Reckoning

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Racket

The Racket

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Seized

Seized

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sudden Impact

Sudden Impact

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
City Cops

City Cops

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Deep

The Deep

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Outside the Wire

Outside the Wire

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Enforcer

The Enforcer

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Castle Keep

Castle Keep

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Double Dragon

Double Dragon

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hard to Kill

Hard to Kill

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Iron Eagle

Iron Eagle

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Robin Hood: Prince of Thieves

Robin Hood: Prince of Thieves

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Major and the Minor

The Major and the Minor

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Avenging Force

Avenging Force

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry