Robert has logged 45 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Gay Divorcee

The Gay Divorcee

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Malibu Express

Malibu Express

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hitman

The Hitman

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ong Bak: Muay Thai Warrior

Ong Bak: Muay Thai Warrior

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dark Command

Dark Command

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Protector

The Protector

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Passenger 57

Passenger 57

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Code of Silence

Code of Silence

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Speed

Speed

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Executive Decision

Executive Decision

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Secrets We Keep

The Secrets We Keep

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Action U.S.A.

Action U.S.A.

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nemesis

Nemesis

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Flying Tigers

Flying Tigers

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Conan the Destroyer

Conan the Destroyer

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Game of Death

Game of Death

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tycoon

Tycoon

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sully

Sully

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Sword and the Sorcerer

The Sword and the Sorcerer

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Deadline - U.S.A.

Deadline - U.S.A.

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Absolute Power

Absolute Power

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nowhere to Run

Nowhere to Run

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Way of the Dragon

The Way of the Dragon

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Archenemy

Archenemy

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Beat the Devil

Beat the Devil

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Renegades

Renegades

2017
×
★★
Read the review Edit this entry