Sort by

rob has logged 123 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Death Note

Death Note

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Boys

Boys

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Christine

Christine

2016
×
Edit this entry  
22
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
Mulan

Mulan

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Suicide

My Suicide

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Private Life

Private Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pippi Longstocking

Pippi Longstocking

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
How to Eat Fried Worms

How to Eat Fried Worms

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Clue

Clue

1985
×
Read the review Edit this entry  
28
Alps

Alps

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
22
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
02
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Basically

Basically

2014
×
★★
Edit this entry  
31
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry