Roberto has logged 268 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
Edit this entry  
01
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★★½
Edit this entry  
28
Boris - Il film

Boris - Il film

2011
×
Edit this entry  
27
The Commuter

The Commuter

2018
×
Edit this entry  
26
Slam

Slam

2016
×
★★½
Edit this entry  
24
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★½
Edit this entry  
22
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wild

Wild

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Tear Along the Dotted Line

Tear Along the Dotted Line

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Edit this entry  
14
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Edit this entry  
13
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
Edit this entry  
12
Red Notice

Red Notice

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
Edit this entry  
10
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
Read the review Edit this entry  
09
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Yara

Yara

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Dreamland

Dreamland

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
Freaks Out

Freaks Out

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
Edit this entry  
01
The Trip

The Trip

2021
×
★★½
Edit this entry  
31
The Crypt Monster

The Crypt Monster

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★★
Edit this entry  
31
Demons

Demons

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Candyman

Candyman

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Edit this entry  
21
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★
Edit this entry  
18
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Lovely Boy

Lovely Boy

2021
×
★★½
Edit this entry  
11
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Edit this entry  
07
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
Edit this entry  
07
Reality

Reality

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Guilty

The Guilty

2021
×
Edit this entry  
03
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Edit this entry  
29
Project X

Project X

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Squid Game

Squid Game

2021
×
Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
Edit this entry  
23
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry