Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Suicide Kings

Suicide Kings

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
American Animals

American Animals

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Spiderhead

Spiderhead

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Bubble

The Bubble

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Passage to Middle-earth: Making of 'Lord of the Rings'

A Passage to Middle-earth: Making of 'Lord of the Rings'

2001
×
Edit this entry  
24
The Making of The Return of the King

The Making of The Return of the King

2006
×
Read the review Edit this entry  
24
The Making of The Two Towers

The Making of The Two Towers

2006
×
Edit this entry  
22
The Making of The Fellowship of the Ring

The Making of The Fellowship of the Ring

2006
×
Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Strength and Honor: Creating the World of 'Gladiator'

Strength and Honor: Creating the World of 'Gladiator'

2005
×
Edit this entry  
11
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Making of Doctor Strange in the Multiverse of Madness

The Making of Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Mask

The Mask

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★½
Read the review Edit this entry