Dante has logged 47 entries for films during June 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Cat Soup

Cat Soup

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
28
My Shoes

My Shoes

×
½
Read the review Edit this entry  
27
Father and Daughter

Father and Daughter

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Netherland Dwarf

Netherland Dwarf

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Waldo Salt: A Screenwriter's Journey

Waldo Salt: A Screenwriter's Journey

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
Pitter Patter Goes My Heart

Pitter Patter Goes My Heart

2015
×
Edit this entry  
20
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Dracula

Dracula

1958
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Crying Wind

The Crying Wind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gokurōsama

Gokurōsama

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fear & Shame

Fear & Shame

2017
×
Edit this entry  
18
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Boundin'

Boundin'

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jack-Jack Attack

Jack-Jack Attack

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bao

Bao

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Chicken

The Chicken

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Zen and the Art of Landscaping

Zen and the Art of Landscaping

2001
×
Edit this entry  
14
Asparagus

Asparagus

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cat People

Cat People

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Writer and Three Script Editors Walk Into a Bar

A Writer and Three Script Editors Walk Into a Bar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Under

Under

2011
×
Edit this entry  
13
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Room 8

Room 8

2013
×
Edit this entry  
11
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
11
First Reformed

First Reformed

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Sundae

Sundae

2015
×
Edit this entry  
10
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Boom for Real: The Late Teenage Years of Jean-Michel Basquiat

Boom for Real: The Late Teenage Years of Jean-Michel Basquiat

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Hong Kong Trilogy: Preschooled Preoccupied Preposterous

Hong Kong Trilogy: Preschooled Preoccupied Preposterous

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dinner for Schmucks

Dinner for Schmucks

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Divorce Italian Style

Divorce Italian Style

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry