• Penguins of Madagascar

    ★★

  • Interstellar

    ★★★½

  • Big Hero 6

    ★★½

  • John Wick

    ★★

  • Fury

    ★★½

  • Inherent Vice

    ★★½

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★

  • The Imitation Game

    ★★

  • Predestination

    ★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★

  • Lucy

    ★½

  • When Marnie Was There

    ★★★½

  • Edge of Tomorrow

    ★★½

  • Mommy

    ★★★★

  • It Follows

    ★★★½

  • The Fault in Our Stars

  • Winter Sleep

    ★★★★

  • How to Train Your Dragon 2

    ★★★

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★½

  • Godzilla

    ★★

  • The Amazing Spider-Man 2

    ★½

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★

  • The Lego Movie

    ★★★

  • The Raid 2

    ★★★

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★½

  • Boyhood

    ★★★

  • Frank

    ★★½

  • The Babadook

    ★★★

  • The Guest

    ★½

  • Whiplash

    ★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★½

  • American Hustle

    ★★½

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★½

  • Frozen

    ★★★

  • Thor: The Dark World

  • Ida

    ★★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★

  • Her

    ★★★½

  • Captain Phillips

    ★★

  • Enemy

    ★★★

  • Rush

    ★★

  • Locke

    ★★½

  • Prisoners

    ★★★½

  • Under the Skin

    ★★★½

  • Gravity

    ★★½

  • About Time

    ★★½

  • Snowpiercer

    ★★★

  • The Wolverine

    ★★★

  • Blue Jasmine

    ★½

  • The Wind Rises

    ★★★½

  • Computer Chess

    ★★½

  • Kick-Ass 2

    ★½

  • Pacific Rim

    ★★

  • The World's End

    ★★★

  • Despicable Me 2

    ½

  • Man of Steel

    ★★

  • Monsters University

    ★½

  • Now You See Me

    ★½

  • Nebraska

    ★★

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★

  • The Great Gatsby

    ★½

  • Iron Man 3

    ★★

  • Upstream Color

    ★★★

  • The Host

  • Stoker

    ★★★

  • The Spectacular Now

    ★★

  • Movie 43

  • Zero Dark Thirty

    ★★★