• Kill Bill: Vol. 2

    ★★★

  • Shaun of the Dead

    ★★★

  • D.E.B.S.

    ★★½

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★½

  • The Room

    ½

  • Finding Nemo

    ★★★½

  • X2

    ★★★

  • Adaptation.

    ★★★

  • 8 Mile

    ★★½

  • Insomnia

    ★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★

  • Spider-Man

    ★★½

  • Panic Room

    ★★½

  • Monsters, Inc.

    ★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★

  • A.I. Artificial Intelligence

    ★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★½

  • Shrek

    ★★★½

  • Donnie Darko

    ★★★

  • Memento

    ★★★

  • X-Men

    ★★

  • Mission: Impossible II

    ½

  • Magnolia

    ★★★½

  • Toy Story 2

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★★

  • American Beauty

    ★★★★½

  • Being John Malkovich

    ★★★½

  • Eyes Wide Shut

    ★★★½

  • A Bug's Life

    ★★½

  • Rushmore

    ★★

  • The Truman Show

    ★★½

  • Following

    ★★½

  • Jackie Brown

    ★★★½

  • Good Will Hunting

    ★★★

  • Alien Resurrection

  • Boogie Nights

    ★★★★½

  • The Game

    ★★½

  • Speed 2: Cruise Control

    ★½

  • Batman & Robin

    ½

  • Funny Games

    ★★★

  • Mission: Impossible

    ★★

  • Toy Story

    ★★★★

  • Se7en

    ★★★

  • Batman Forever

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★

  • Speed

    ★★★

  • Batman Returns

    ★★★

  • Alien³

    ★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • Batman

    ★★

  • Die Hard

    ★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★½

  • Full Metal Jacket

    ★★★½

  • Aliens

    ★★½

  • Blade Runner

    ★★★

  • Raging Bull

    ★★★★

  • Alien

    ★★★½

  • Superman

    ★★½

  • House

    ★★★

  • Eraserhead

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★½

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

  • For a Few Dollars More

    ★★★½

  • A Fistful of Dollars

    ★★★

  • Citizen Kane

    ★★★½

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★½