Sort by

Michelle has logged 138 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Breakin'

Breakin'

1984
×
★★★★
Edit this entry  
26
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★½
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Edit this entry  
24
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Point

The Point

1971
×
★★★
Edit this entry  
04
The Dead Will Walk: The Making of Dawn of the Dead

The Dead Will Walk: The Making of Dawn of the Dead

2004
×
★★★½
Edit this entry  
04
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Ebola Syndrome

Ebola Syndrome

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Category III: The Untold Story of Hong Kong Exploitation Cinema

Category III: The Untold Story of Hong Kong Exploitation Cinema

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Heavy Metal

Heavy Metal

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Living Dead at Manchester Morgue

The Living Dead at Manchester Morgue

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brainscan

Brainscan

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Microwave Massacre

Microwave Massacre

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kung Fu Zombie

Kung Fu Zombie

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bug

Bug

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Demon City Shinjuku

Demon City Shinjuku

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Inseminoid

Inseminoid

1981
×
★★
Edit this entry  
09
Silver Bullet

Silver Bullet

1985
×
★★★★
Edit this entry  
09
Demonia

Demonia

1990
×
★★
Edit this entry  
09
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★½
Edit this entry  
05
Wicked City

Wicked City

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Ice Cream Man

Ice Cream Man

1995
×
★★
Edit this entry  
01
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Parents

Parents

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dr. Lamb

Dr. Lamb

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Eat the Schoolgirl: Osaka Telephone Club

Eat the Schoolgirl: Osaka Telephone Club

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Flaming Memory: Woman from the Killed Village

Flaming Memory: Woman from the Killed Village

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Flaming Memory: Mute Scream

Flaming Memory: Mute Scream

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Flaming Memory: Handful of Sand

Flaming Memory: Handful of Sand

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
13
#Alive

#Alive

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lost Souls

Lost Souls

1980
×
★★★
Edit this entry  
12
La Grande Bouffe

La Grande Bouffe

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Quiet Earth

The Quiet Earth

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rollerball

Rollerball

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry