By week

Jan Dec
  • 93 Films watched
  • 7.8 Average per month
  • 1.8 Average per week
Jan Dec
  • 3 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0.1 Average per week

Milestones

First Film

Eighth Grade

Jan 5

Last Film

Uncut Gems

Dec 31

Diary Milestones

Once Upon a Time… in Hollywood
50th Jul 29

Most Watched

The Third Man

twice

Genres, countries & languages

Drama
53 films
Comedy
36 films
Thriller
25 films
Sci Fi
22 films
Crime
18 films
Action
15 films
Mystery
15 films
Romance
14 films
Adventure
14 films
Fantasy
7 films
USA
73 films
UK
24 films
France
6 films
Japan
5 films
Canada
3 films
Brazil
2 films
China
2 films
Germany
2 films
Hungary
1 film
Ireland
1 film
English
84 films
Japanese
4 films
Spanish
1 film
Swedish
1 film
Cantonese
1 film
Korean
1 film
French
1 film
War
Average 4.62
Crime
Average 4.42
Mystery
Average 4.40
Horror
Average 4.40
Comedy
Average 4.12
Family
Average 4.12
Romance
Average 4.07
Fantasy
Average 4.07
Drama
Average 4.03
Thriller
Average 3.94
Japan
Average 4.50
France
Average 4.33
UK
Average 4.06
USA
Average 4.01
Japanese
Average 4.50
English
Average 3.96

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 42 Added 276

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Matt’s most liked review

GoodFellas

GoodFellas

★★★★★

Guy a few rows over unwrapped an Italian sub halfway through the movie. With a ton of oil and vinegar and oregano. 

It really enhanced the viewing experience actually.

More reviews

Highs and lows

Highest average

Over the Garden Wall
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Star Wars: The Rise of Skywalker
Average weighted rating:

2.4

Most popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most obscure

CC

Rated higher than average Patron

Booksmart

★★★★★ vs 3.76

Kind Hearts and Coronets

★★★★★ vs 4.02

The Princess Bride

★★★★★ vs 4.03

Die Hard

★★★★★ vs 4.07

Annihilation

★★★★½ vs 3.58

Attack the Block

★★★★½ vs 3.58

Rated lower than average Patron

Ad Astra

★½ vs 3.37

Armageddon

★½ vs 3.04

Star Wars: The Rise of Skywalker

vs 2.38

Brainstorm

★★ vs 3.14

The Sound of Silence

★★ vs 3.06

The Muppet Christmas Carol

★★★ vs 3.90

Films Matt watched in 2019

  • Uncut Gems
  • The Killing
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • The Muppet Christmas Carol
  • Marriage Story
  • Booksmart
  • Ad Astra
  • The Apartment
  • Watchmen
  • CC
  • Rififi
  • Kind Hearts and Coronets
  • Incident by a Bank
  • The Third Man
  • Five Easy Pieces
  • Watchmen
  • Knives Out
  • The Thin Red Line
  • The Irishman
  • Moonrise Kingdom
  • The Fall
  • The Lighthouse
  • 10 Things I Hate About You
  • The Princess Bride
  • Koyaanisqatsi
  • Solo: A Star Wars Story
  • Brazil
  • House
  • Parasite
  • Armageddon
  • Over the Garden Wall
  • Tampopo
  • Ingrid Goes West
  • The Sound of Silence
  • The Third Man
  • Millennium Actress
  • Office Space
  • Attack the Block
  • Brainstorm
  • Hamlet
  • Dunkirk
  • Roma
  • 2001: A Space Odyssey
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Inglourious Basterds
  • Donnie Darko
  • Primer
  • The Silence of the Lambs
  • Terminator 2: Judgment Day
  • The Matrix
  • His Girl Friday
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Time Bandits
  • Dog Day Afternoon
  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too
  • Anatomy of a Murder
  • Black Mirror: Smithereens
  • Die Hard
  • Black Mirror: Striking Vipers
  • Big Trouble in Little China
  • Chernobyl
  • Avengers: Endgame
  • Captain Marvel
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Lady Bird
  • Annihilation
  • Ant-Man and the Wasp
  • Her Smell
  • Detour
  • Rashomon
  • Adaptation.
  • Raiders of the Lost Ark
  • A Clockwork Orange
  • The American Meme
  • The Favourite
  • To Catch a Thief
  • Free Solo
  • The American President
  • GoodFellas
  • Bad Day at Black Rock
  • Cat on a Hot Tin Roof
  • Sharp Objects
  • Saturday Night and Sunday Morning
  • Tom Jones
  • Isle of Dogs
  • Chungking Express
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Mulholland Drive
  • Vertigo
  • Charade
  • Sideways
  • The Informant!
  • Eighth Grade

World map

Highly rated films Matt is yet to see

  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Little Women
  • Klaus
  • So Long, My Son
  • And Then We Danced
  • Kumbalangi Nights
  • The Last Black Man in San Francisco
  • The Farewell

Highly rated with Matt’s friends Patron

  • Portrait of a Lady on Fire
  • Parasite
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Uncut Gems
  • Little Women
  • The Farewell
  • The Favourite
  • Knives Out
  • The Irishman
  • Marriage Story
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Toy Story 4
  • Booksmart
  • Ad Astra
  • The Lighthouse
  • Us
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • Avengers: Endgame
  • Hustlers
  • Rocketman
  • The Souvenir
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • High Life
  • Midsommar
  • Captain Marvel
  • Spider-Man: Far from Home
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Jojo Rabbit
  • Alita: Battle Angel
  • Dolemite Is My Name
  • Waves
  • Fyre
  • Shazam!
  • Ready or Not
  • Joker
  • Star Wars: The Rise of Skywalker

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more