Highest rated films

  • Arrival

    ★★★★★

  • Zootopia

    ★★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Moana

    ★★★★★

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★★★

  • Finding Dory

    ★★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★★

  • Lemonade

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • The Witch

    ★★★★★

  • Wreck-It Ralph

    ★★★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★★★★

  • Only Yesterday

    ★★★★★

  • Miss Hokusai

    ★★★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★

  • Sleepy Hollow

    ★★★★

  • Fried Green Tomatoes

    ★★★★

  • The X Files

    ★★★★

  • Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

    ★★★★

  • Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

    ★★★★

  • Puella Magi Madoka Magica the Movie Part II: Eternal

    ★★★★

  • Jurassic World

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 42 Films watched
  • 3.5 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

Star Wars: The Force Awakens

Jan 12

Most Watched

Zootopia

twice

Ghostbusters

twice

Star Wars: The Force Awakens

twice

Last Film

Rogue One: A Star Wars Story

Dec 16

Genres, Countries & Languages

Animation
16 films
Drama
14 films
Adventure
14 films
Sci Fi
14 films
Fantasy
13 films
Action
12 films
Comedy
11 films
Family
10 films
Thriller
10 films
Mystery
7 films
USA
28 films
Japan
10 films
UK
4 films
South Korea
3 films
Canada
1 film
Germany
1 film
English
30 films
Japanese
11 films
Korean
3 films
German
2 films
Russian
2 films
Spanish
1 film
French
1 film
Italian
1 film
Romanian
1 film
Chinese
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 9 Added 37

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Mike’s most liked review

Arrival

★★★★★

Fuckin heck this movie's got all my favorite stuff in it.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Handmaiden
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Forest
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Galaxy Turnpike
Average weighted rating:

3.0

Films Mike watched in 2016

  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Moana
  • The Handmaiden
  • Arrival
  • Sleepy Hollow
  • Miss Hokusai
  • The Forest
  • The Girl on the Train
  • Fried Green Tomatoes
  • Wreck-It Ralph
  • Zootopia
  • Steve Jobs
  • Time Renegades
  • Ghostbusters
  • Ghostbusters
  • Finding Dory
  • You Call It Passion
  • Galaxy Turnpike
  • Captain America: Civil War
  • Avengers: Age of Ultron
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Jurassic World
  • The Jungle Book
  • The Fantastic Adventures of Unico
  • Lemonade
  • Puella Magi Madoka Magica the Movie Part III: Rebellion
  • Puella Magi Madoka Magica the Movie Part II: Eternal
  • Legally Blonde
  • Puella Magi Madoka Magica the Movie Part I: Beginnings
  • Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance
  • Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone
  • The Slipper and the Rose
  • Sleeping Beauty
  • Beauty and the Beast
  • Zootopia
  • Only Yesterday
  • 10 Cloverfield Lane
  • The Witch
  • The X Files
  • Star Wars: The Force Awakens

World Map

Highly rated films Mike is yet to see

  • Bo Burnham: Make Happy
  • Moonlight
  • Black Mirror: San Junipero
  • Aquarius
  • A Silent Voice
  • My Life as a Zucchini
  • Sense8: A Christmas Special
  • Hunt for the Wilderpeople

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more