Highest rated films

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★

  • Ghost in the Shell

    ★★★

  • To Each His Own

    ★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Your Name.

    ★★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★★

  • Hidden Figures

    ★★★★★

  • Castle in the Sky

    ★★★★★

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 27 Films watched
  • 2.2 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

Hidden Figures

Jan 7

Last Film

To Each His Own

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Fantasy
12 films
Adventure
10 films
Animation
10 films
Drama
9 films
Action
8 films
Romance
7 films
Family
7 films
Sci Fi
5 films
Comedy
3 films
Thriller
3 films
USA
14 films
Japan
11 films
China
3 films
UK
3 films
Hong Kong
2 films
Canada
2 films
Spain
1 film
India
1 film
France
1 film
Hungary
1 film
English
15 films
Japanese
11 films
Chinese
2 films
French
2 films
Spanish
2 films
Hungarian
1 film
Italian
1 film
Finnish
1 film
Portuguese
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 5 Added 21

Watchlist

Stars

Director

Crew & Studios

Mike’s most liked review

Princess Mononoke

★★★★★

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

I kinda hate this, but I feel like I can't talk about this movie without talking about what other people think about it. It's a lot of people's favorite Ghibli movie, which I've always found a little frustrating. It's an amazing, beautiful film, but I think it find the top…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Spirited Away
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Spirit of Christmas
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Baby Driver
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Mandie and the Forgotten Christmas
Average weighted rating:

2.8

Films Mike watched in 2017

  • To Each His Own
  • Reset
  • The Spirit of Christmas
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Mandie and the Forgotten Christmas
  • Your Name.
  • While You Were Sleeping
  • Immoral Tales
  • Howl's Moving Castle
  • Thor: Ragnarok
  • Hercules
  • Beauty and the Beast
  • Spirited Away
  • Blade Runner 2049
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • The Village
  • Mulan
  • Tag
  • Castle in the Sky
  • Kiki's Delivery Service
  • Baby Driver
  • My Neighbor Totoro
  • Wonder Woman
  • Ghost in the Shell
  • Fast Five
  • Princess Mononoke
  • Hidden Figures

World Map

Highly rated films Mike is yet to see

  • Coco
  • Paddington 2
  • Newsies: The Broadway Musical
  • The Florida Project
  • Call Me by Your Name
  • Phantom Thread
  • Logan
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more