Highest rated films

  • Bill & Ted Face the Music

    ★★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Happiest Season

    ★★★★

  • The Rental

    ★★★

  • Class Action Park

    ★★★

  • Black Beauty

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★★★★

  • Tokyo Godfathers

    ★★★★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★

  • Ready or Not

    ★★★★

  • The Others

    ★★★★

  • Picnic at Hanging Rock

    ★★★★

  • Bill & Ted's Bogus Journey

    ★★★★

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★★

  • The Cell

    ★★★★

  • We Have Always Lived in the Castle

    ★★★★

  • Nutcracker Fantasy

    ★★★★

  • Home Alone

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 30 Films watched
  • 2.5 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

Little Women

Jan 1

Last Film

Eyes Wide Shut

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
14 films
Comedy
9 films
Horror
9 films
Thriller
9 films
Sci Fi
7 films
Mystery
6 films
Family
5 films
Adventure
4 films
Action
4 films
Romance
3 films
USA
24 films
UK
8 films
Canada
4 films
Japan
3 films
France
3 films
Germany
3 films
Australia
1 film
Spain
1 film
English
29 films
French
7 films
Japanese
3 films
Hindi
1 film
Italian
1 film
Korean
1 film
Turkish
1 film
German
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 5 Added 18

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

Mike’s most liked review

Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

★★★★★

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

I love these stupid fucking movies. They’ve made my life better and I think they’ve made me a better person. There’s just so much love in them. I love that there’s a trilogy of movies where the characters are incredibly incompetent but they succeed anyway because they care so much…

More reviews

Mike’s most liked list

Hackers
Gleaming the Cube
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Movies that Feature Skitchin’

Please let me know if you can recommend additional films for this list. Thank you. Don’t skitch, it’s dangerous.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Little Women
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Serenity
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Little Women
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Nutcracker Fantasy
Average weighted rating:

3.5

Films Mike watched in 2020

  • Eyes Wide Shut
  • Tokyo Godfathers
  • Nutcracker Fantasy
  • A Charlie Brown Christmas
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Black Beauty
  • Happiest Season
  • Home Alone
  • Newsies
  • The Lodge
  • We Have Always Lived in the Castle
  • Annihilation
  • Resident Evil
  • The Others
  • Black Narcissus
  • The Rental
  • Picnic at Hanging Rock
  • The Cell
  • Class Action Park
  • Bill & Ted Face the Music
  • Bill & Ted's Bogus Journey
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • You Should Have Left
  • Ready or Not
  • Seven in Heaven
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Serenity
  • Snowpiercer
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Little Women

World map

Highly rated films Mike is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more