Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Morbius

Morbius

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Adam Project

The Adam Project

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Embrace the Panda: Making Turning Red

Embrace the Panda: Making Turning Red

2022
×
Edit this entry  
12
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bao

Bao

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★
Edit this entry  
01
Kimi

Kimi

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Edit this entry  
25
Thor

Thor

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
12
I Want You Back

I Want You Back

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Flesh + Blood

Flesh + Blood

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
When We First Met

When We First Met

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Marvel One-Shot: Agent Carter

Marvel One-Shot: Agent Carter

2013
×
Edit this entry  
27
Marvel One-Shot: Item 47

Marvel One-Shot: Item 47

2012
×
Edit this entry  
27
Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer

Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer

2011
×
Edit this entry  
27
Marvel One-Shot: The Consultant

Marvel One-Shot: The Consultant

2011
×
Edit this entry  
19
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★
Edit this entry  
16
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry