Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Fay Grim

Fay Grim

2006
×
★★★
Edit this entry  
15
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★
Edit this entry  
10
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Henry Fool

Henry Fool

1997
×
★★★
Edit this entry  
30
Clash by Night

Clash by Night

1952
×
★★½
Edit this entry  
28
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★½
Edit this entry  
27
Bama Rush

Bama Rush

2023
×
★½
Edit this entry  
26
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Style Wars

Style Wars

1983
×
★★★★
Edit this entry  
19
Cocaine Bear

Cocaine Bear

2023
×
½
Edit this entry  
19
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Edit this entry  
12
Cade: The Tortured Crossing

Cade: The Tortured Crossing

2023
×
Read the review Edit this entry  
11
Twisted Pair

Twisted Pair

2018
×
Edit this entry  
05
Smile

Smile

2022
×
★½
Edit this entry  
31
Barbie

Barbie

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
2046

2046

2004
×
★★½
Edit this entry  
24
Nightmare Beach

Nightmare Beach

1989
×
★½
Edit this entry  
22
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Fear

Fear

1954
×
★★½
Edit this entry  
21
Tori and Lokita

Tori and Lokita

2022
×
★★★½
Edit this entry  
14
Indiana Jones and the Dial of Destiny

Indiana Jones and the Dial of Destiny

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Superfights

Superfights

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★½
Edit this entry  
26
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★½
Edit this entry  
24
Orphan

Orphan

2009
×
★★½
Edit this entry  
19
Sick: The Life and Death of Bob Flanagan, Supermasochist

Sick: The Life and Death of Bob Flanagan, Supermasochist

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
15
How to Create a Sex Scandal

How to Create a Sex Scandal

2023
×
★★★
Edit this entry  
11
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★½
Edit this entry  
11
In the Line of Duty 4

In the Line of Duty 4

1989
×
★★★
Edit this entry  
09
In the Line of Duty 3

In the Line of Duty 3

1988
×
★★★½
Edit this entry  
04
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
New York Ninja

New York Ninja

2021
×
Edit this entry  
02
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
★★★
Edit this entry  
30
The Starling Girl

The Starling Girl

2023
×
★★★½
Edit this entry  
29
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★
Edit this entry  
28
Love & Death

Love & Death

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Metallica: Some Kind of Monster

Metallica: Some Kind of Monster

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
Crimes of Passion

Crimes of Passion

1984
×
★★★
Edit this entry  
21
This Magnificent Cake!

This Magnificent Cake!

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Upsetter: The Life and Music of Lee Scratch Perry

The Upsetter: The Life and Music of Lee Scratch Perry

2008
×
★½
Edit this entry  
14
Thunder Soul

Thunder Soul

2010
×
★★★½
Edit this entry  
06
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Buena Vista Social Club

Buena Vista Social Club

1999
×
★★★
Edit this entry  
30
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★½
Edit this entry  
29
Witness

Witness

1985
×
★★★½
Edit this entry  
28
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
On-Gaku: Our Sound

On-Gaku: Our Sound

2019
×
★★★
Edit this entry