RSS feed for Rob

Rob has logged 142 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Big Star: Nothing Can Hurt Me

Big Star: Nothing Can Hurt Me

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
GLOW: The Story of the Gorgeous Ladies of Wrestling

GLOW: The Story of the Gorgeous Ladies of Wrestling

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Congo

Congo

1995
×
★★
Edit this entry  
23
Graceland

Graceland

2012
×
★★
Edit this entry  
22
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Lore

Lore

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
The Rape of Europa

The Rape of Europa

2006
×
★★★½
Edit this entry  
17
West of Memphis

West of Memphis

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks

We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Evocateur: The Morton Downey Jr. Movie

Evocateur: The Morton Downey Jr. Movie

2012
×
★★
Edit this entry  
09
War Witch

War Witch

2012
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Kid with a Bike

The Kid with a Bike

2011
×
★★★½
Edit this entry  
09
35 Up

35 Up

1991
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Band Called Death

A Band Called Death

2012
×
★★★½
Edit this entry  
04
Maniac

Maniac

2012
×
Edit this entry  
03
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★
Edit this entry  
03
The Initiation

The Initiation

1984
×
★½
Edit this entry  
02
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★½
Edit this entry  
02
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★
Edit this entry  
02
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Edit this entry  
02
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★
Edit this entry  
28
Maniac

Maniac

1980
×
★★
Edit this entry  
22
Pulse

Pulse

2001
×
Edit this entry  
21
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
20
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★
Edit this entry  
20
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★½
Edit this entry  
19
Ringu

Ringu

1998
×
★★
Edit this entry  
19
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★
Edit this entry  
19
Hellbenders

Hellbenders

2012
×
★½
Edit this entry  
17
Paranormal Activity 4

Paranormal Activity 4

2012
×
Edit this entry  
15
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★
Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
13
World War Z

World War Z

2013
×
★★
Edit this entry  
13
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★
Edit this entry  
12
[REC]

[REC]

2007
×
★★★
Edit this entry  
12
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Edit this entry