RSS feed for Rob

Rob has logged 121 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★
Edit this entry  
29
Rocky V

Rocky V

1990
×
★★
Edit this entry  
29
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★
Edit this entry  
28
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Edit this entry  
26
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★
Edit this entry  
26
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★
Edit this entry  
26
Rocky

Rocky

1976
×
★★★½
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★
Edit this entry  
09
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★
Edit this entry  
02
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
29
High School Hellcats

High School Hellcats

1958
×
★★
Edit this entry  
29
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Holiday

Holiday

1938
×
★★
Edit this entry  
28
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★½
Edit this entry  
22
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★½
Edit this entry  
20
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rocky

Rocky

1976
×
★★★½
Edit this entry  
14
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
Edit this entry  
10
Birdman

Birdman

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★
Edit this entry  
08
Slither

Slither

2006
×
★★★½
Edit this entry  
08
Sweet Sixteen

Sweet Sixteen

1983
×
Edit this entry  
08
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
You're Next

You're Next

2011
×
★★½
Edit this entry  
08
The Blob

The Blob

1988
×
★★★½
Edit this entry  
08
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Edit this entry  
02
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Manitou

The Manitou

1978
×
★★½
Edit this entry  
01
The Devil's Rain

The Devil's Rain

1975
×
Edit this entry  
01
Blood and Roses

Blood and Roses

1960
×
★★
Edit this entry  
01
Dr. Terror's House of Horrors

Dr. Terror's House of Horrors

1965
×
★★★½
Edit this entry  
01
Rituals

Rituals

1977
×
★★★
Edit this entry  
01
The Food of the Gods

The Food of the Gods

1976
×
★★★
Edit this entry  
01
The Vampire's Coffin

The Vampire's Coffin

1958
×
★★
Edit this entry  
28
Dracula

Dracula

1958
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★
Edit this entry  
25
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
25
Class of 1999

Class of 1999

1990
×
★★★
Edit this entry  
25
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★
Edit this entry  
25
A Bucket of Blood

A Bucket of Blood

1959
×
★★½
Edit this entry  
24
Dark Water

Dark Water

2002
×
★½
Edit this entry