Rob has logged 135 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Edit this entry  
26
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★½
Edit this entry  
18
Laura

Laura

1944
×
★★★½
Edit this entry  
17
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
½
Edit this entry  
09
Pervert Park

Pervert Park

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Hackers

Hackers

1995
×
★★
Edit this entry  
27
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
The Witness

The Witness

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
13th

13th

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Thing from Another World

The Thing from Another World

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
TerrorVision

TerrorVision

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Supernatural

Supernatural

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Abbott and Costello Meet Frankenstein

Abbott and Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Two Thousand Maniacs!

Two Thousand Maniacs!

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Girl Who Knew Too Much

The Girl Who Knew Too Much

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mascots

Mascots

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jaws: The Revenge

Jaws: The Revenge

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Jaws 3-D

Jaws 3-D

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Jaws 2

Jaws 2

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Visit

The Visit

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bloody Birthday

Bloody Birthday

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Deathgasm

Deathgasm

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Snowden

Snowden

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Louis C.K.: Live at The Comedy Store

Louis C.K.: Live at The Comedy Store

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Edit this entry  
03
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
01
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★½
Edit this entry