Sort by

Rob has logged 166 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★½
Edit this entry  
29
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sisters

Sisters

1972
×
★★★
Edit this entry  
28
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Prince: Sign o' the Times

Prince: Sign o' the Times

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The World's End

The World's End

2013
×
★★½
Edit this entry  
26
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★½
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★½
Edit this entry  
12
Frankenstein Must Be Destroyed

Frankenstein Must Be Destroyed

1969
×
★★½
Edit this entry  
09
Girl Shy

Girl Shy

1924
×
★★★
Edit this entry  
09
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★
Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Room

The Room

2003
×
Edit this entry  
03
The Tale of Zatoichi Continues

The Tale of Zatoichi Continues

1962
×
★★★
Edit this entry  
24
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★
Edit this entry  
23
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Dinner

The Dinner

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hollywood Cop

Hollywood Cop

1987
×
Edit this entry  
11
Young Rebels

Young Rebels

1989
×
★★½
Edit this entry  
11
Killing American Style

Killing American Style

1988
×
★★
Edit this entry  
11
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
★★★½
Edit this entry  
10
Too Funny to Fail: The Life & Death of The Dana Carvey Show

Too Funny to Fail: The Life & Death of The Dana Carvey Show

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Ninja III: The Domination

Ninja III: The Domination

1984
×
★★★
Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Tale of Zatoichi

The Tale of Zatoichi

1962
×
★★★½
Edit this entry  
06
Paterson

Paterson

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hot Doug’s: The Movie

Hot Doug’s: The Movie

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fiend Without a Face

Fiend Without a Face

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Canoa: A Shameful Memory

Canoa: A Shameful Memory

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
976-EVIL

976-EVIL

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Happy Birthday to Me

Happy Birthday to Me

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
XX

XX

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry