RSS feed for Rob

Rob has logged 167 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★
Edit this entry  
26
Big

Big

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Better Off Dead...

Better Off Dead...

1985
×
★★★★
Edit this entry  
24
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★½
Edit this entry  
22
The Cleaners

The Cleaners

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
High School

High School

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★
Edit this entry  
07
Cam

Cam

2018
×
★★
Edit this entry  
03
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Edit this entry  
02
Female Prisoner #701: Scorpion

Female Prisoner #701: Scorpion

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Have a Nice Day

Have a Nice Day

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Haunting

The Haunting

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★
Edit this entry  
21
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★
Edit this entry  
18
City Lights

City Lights

1931
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Freshman

The Freshman

1925
×
★★★
Edit this entry  
16
Olympia Part Two: Festival of Beauty

Olympia Part Two: Festival of Beauty

1938
×
★★★★
Edit this entry  
14
Olympia Part One: Festival of the Nations

Olympia Part One: Festival of the Nations

1938
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Picture of Dorian Gray

The Picture of Dorian Gray

1945
×
★★★½
Edit this entry  
10
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★
Edit this entry  
07
Sole Survivor

Sole Survivor

1984
×
★★½
Edit this entry  
05
Border

Border

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Wittgenstein

Wittgenstein

1993
×
Edit this entry  
29
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★
Edit this entry  
28
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★
Edit this entry  
28
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★
Edit this entry  
27
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★
Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★½
Edit this entry  
27
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
The Howling

The Howling

1981
×
★★★
Edit this entry  
26
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★½
Edit this entry  
23
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★
Edit this entry  
22
Revenge

Revenge

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Grapes of Death

The Grapes of Death

1978
×
★★★
Edit this entry  
21
The Iron Rose

The Iron Rose

1973
×
★★★
Edit this entry  
21
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★
Edit this entry  
20
Trog

Trog

1970
×
★½
Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Apostle

Apostle

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Edit this entry