Sort by

Rob has logged 183 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★½
Edit this entry  
26
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★
Edit this entry  
26
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
25
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★½
Edit this entry  
23
Not Wanted

Not Wanted

1949
×
★★★½
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Fear and Desire

Fear and Desire

1952
×
★½
Edit this entry  
01
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chronopolis

Chronopolis

1982
×
Edit this entry  
26
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★
Edit this entry  
22
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★
Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★
Edit this entry  
16
Klute

Klute

1971
×
★★★
Edit this entry  
16
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Edit this entry  
12
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★
Edit this entry  
03
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Edit this entry  
31
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★
Edit this entry  
27
Session 9

Session 9

2001
×
★★½
Edit this entry  
26
Bones

Bones

2001
×
★★½
Edit this entry  
26
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★
Edit this entry  
26
Cube

Cube

1997
×
★★★
Edit this entry  
26
Centipede Horror

Centipede Horror

1982
×
★★★½
Edit this entry  
25
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★½
Edit this entry  
19
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★½
Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★
Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
16
Witchfinder General

Witchfinder General

1968
×
★★
Edit this entry  
13
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cure

Cure

1997
×
★★★
Edit this entry  
12
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Edit this entry  
12
Herschell Gordon Lewis: The Godfather of Gore

Herschell Gordon Lewis: The Godfather of Gore

2010
×
★★½
Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Gruesome Twosome

The Gruesome Twosome

1967
×
Edit this entry  
08
Color Me Blood Red

Color Me Blood Red

1965
×
★★★
Edit this entry