Highest rated films

  • The Artist

    ★★★★

  • The Ides of March

    ★★★½

  • Paradise Lost 3: Purgatory

    ★★★½

  • Louis C.K.: Live at the Beacon Theater

    ★★★½

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Evil Dead II

    ★★★★★

  • Young Frankenstein

    ★★★★★

  • Tremors

    ★★★★★

  • Friday the 13th

    ★★★★

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★

  • Planes, Trains and Automobiles

    ★★★★

  • The Trip

    ★★★★

  • Moon

    ★★★½

  • Die Hard: With a Vengeance

    ★★★½

  • The Brood

    ★★★½

  • Planet Terror

    ★★★½

  • Tenebre

    ★★★½

  • Home Alone

    ★★★

  • First Blood

    ★★★

  • Hostel

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 45 Films watched
  • 3.8 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

Hostel

Oct 4

Last Film

The Artist

Dec 31

Genres, countries & languages

Horror
21 films
Thriller
15 films
Action
12 films
Comedy
12 films
Drama
9 films
Mystery
9 films
Crime
8 films
Sci Fi
5 films
Fantasy
3 films
Documentary
3 films
USA
37 films
UK
8 films
Canada
3 films
France
2 films
Italy
2 films
Czechia
2 films
Luxembourg
1 film
Japan
1 film
Belgium
1 film
English
42 films
Italian
2 films
French
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 15

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Rob’s most liked review

The Others

The Others

★★

Remember when Nirvana exploded and every major label scrambled to sign any band they could find that was even remotely similar? Well, if The Sixth Sense is Nirvana (and given how quickly M Night Shyamalan squandered whatever goodwill his breakout hit engendered, I hesitate to draw the comparison), then The…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Die Hard
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

The Undefeated
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Home Alone
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

The Undefeated
Average weighted rating:

2.2

Films Rob watched in 2011

  • The Artist
  • Die Hard: With a Vengeance
  • Moon
  • Louis C.K.: Live at the Beacon Theater
  • Red Riding: The Year of Our Lord 1983
  • Red Riding: The Year of Our Lord 1980
  • Red Riding: The Year of Our Lord 1974
  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer
  • Rambo: First Blood Part II
  • Marwencol
  • Bad Santa
  • First Blood
  • The Myth of the American Sleepover
  • The Undefeated
  • The Crow
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Die Hard
  • Home Alone
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • The Ides of March
  • Planet Terror
  • Kick-Ass
  • Turistas
  • The Trip
  • Red State
  • The Brood
  • Friday the 13th
  • Evil Dead II
  • Tenebre
  • A Nightmare on Elm Street
  • Tremors
  • The Frighteners
  • Young Frankenstein
  • Halloween III: Season of the Witch
  • The Crazies
  • The Crazies
  • Cannibal Holocaust
  • The Others
  • Dog Soldiers
  • Paranormal Activity 2
  • Hostel: Part II
  • Paradise Lost 3: Purgatory
  • Saw 3D
  • Saw
  • Hostel

World map

Highly rated films Rob is yet to see

  • Much Ado About Nothing
  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • The Turin Horse
  • Aaranya Kaandam
  • Silenced
  • The Tragedy of Man
  • National Theatre Live: Frankenstein

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more