Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • Spotlight

    ★★★★

  • Cobain: Montage of Heck

    ★★★★

  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★½

  • The Gift

    ★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★★

  • It Follows

    ★★★★½

  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

    ★★★★½

  • Vertigo

    ★★★★

  • Irreversible

    ★★★★

  • Total Recall

    ★★★★

  • Clerks

    ★★★★

  • High Fidelity

    ★★★★

  • All the President's Men

    ★★★★

  • Ida

    ★★★★

  • Citizenfour

    ★★★★

  • Road House

    ★★★★

  • Mildred Pierce

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★½

  • The Exorcist

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 98 Films watched
  • 8.2 Average per month
  • 1.9 Average per week

Milestones

First Film

Inherent Vice

Jan 1

Most Watched

It Follows

twice

Last Film

Do I Sound Gay?

Dec 27

Genres, countries & languages

Drama
41 films
Thriller
30 films
Action
27 films
Comedy
25 films
Crime
18 films
Sci Fi
17 films
Horror
17 films
Adventure
14 films
Mystery
13 films
Romance
11 films
USA
77 films
UK
15 films
Canada
8 films
France
6 films
Australia
4 films
Germany
4 films
Ireland
3 films
Sweden
2 films
Switzerland
2 films
Denmark
2 films
English
90 films
French
2 films
German
1 film
Japanese
1 film
Polish
1 film
Cantonese
1 film
Swedish
1 film
Czech
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 12 Added 12

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Rob’s most liked review

It Follows

It Follows

★★★★

What a difference a shift in perspective makes. David Robert Mitchell’s directorial debut, The Myth of the American Sleepover, was a pensive coming-of-age drama that showed promise but was ultimately defeated by its own one-note sotto voce. With It Follows, Mitchell takes on the same themes much more successfully by…

More reviews

Rob’s most liked list

Double Indemnity
Out of the Past
Touch of Evil

The Noirest of Them All

From BFI’s “What makes a film noir?” infographic, these are the 32 films that appeared most frequently in the 12 critics’ lists cited.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Left Behind
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Left Behind: World at War
Average weighted rating:

1.7

Films Rob watched in 2015

  • Do I Sound Gay?
  • Double Down
  • The Karate Kid Part III
  • The Karate Kid Part II
  • The Karate Kid
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Spotlight
  • The Most Dangerous Game
  • All the President's Men
  • Criss Cross
  • Risky Business
  • Room
  • Ghost in the Shell
  • Fanatic
  • Return of the Fly
  • Blood Feast
  • The Astro-Zombies
  • The Texas Chainsaw Massacre 2
  • Only Lovers Left Alive
  • Goodnight Mommy
  • The Monster Squad
  • Fateful Findings
  • Scarlet Street
  • Nightmare Alley
  • The Postman Always Rings Twice
  • Mildred Pierce
  • Veronica Mars
  • Punch-Drunk Love
  • Billy Madison
  • Demetri Martin: Live (At The Time)
  • Creep
  • The Gift
  • They Live by Night
  • The Prowler
  • Mission: Impossible III
  • Top Gun
  • Road House
  • Step Brothers
  • Henry: Portrait of a Serial Killer
  • Dude Bro Party Massacre III
  • High Fidelity
  • Nightcrawler
  • Left Behind
  • Kung Fury
  • The Damned
  • Force Majeure
  • The Inbetweeners 2
  • Ex Machina
  • The Boxtrolls
  • The Exorcist
  • Mad Max: Fury Road
  • Cobain: Montage of Heck
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Metallica: Through the Never
  • Pumping Iron
  • Vertigo
  • It Follows
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • Total Recall
  • Left Behind: World at War
  • Left Behind II: Tribulation Force
  • Left Behind: The Movie
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • Infernal Affairs
  • It Follows
  • Citizenfour
  • Irreversible
  • Housebound
  • Starred Up
  • Chef
  • Maps to the Stars
  • They Live
  • Mission: Impossible II
  • Mission: Impossible
  • Sherman's March
  • Alice
  • The Babadook
  • Big Trouble in Little China
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • The Punk Singer
  • Kids for Cash
  • The Guest
  • R.O.T.O.R.
  • RoboCop 3
  • RoboCop 2
  • RoboCop
  • Assault on Precinct 13
  • Election
  • In a World...
  • Ida
  • Goodbye to Language
  • Blue Ruin
  • Frank
  • Breakfast at Tiffany's
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Clerks
  • The Trip to Italy
  • Inherent Vice

World map

Highly rated films Rob is yet to see

  • Adventure Time: Stakes
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Attack on Titan: Wings of Freedom
  • Embrace of the Serpent
  • Masaan
  • Visaranai
  • Ivy

Highly rated with Rob’s friends Patron

  • Mad Max: Fury Road
  • Spotlight
  • Inside Out
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Martian
  • Sicario
  • The Big Short
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Ex Machina
  • It Follows
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • The Hateful Eight
  • Nightcrawler
  • Inherent Vice
  • Blackhat
  • Ant-Man
  • Avengers: Age of Ultron
  • Spy
  • Kingsman: The Secret Service
  • Trainwreck
  • Jurassic World

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more